wtorek, 1 grudnia 2015

Grudniowe premiery książkowe, na które czekam

Czy tylko mnie się wydaje, że w grudniu wydawcy serwują nam mniej ciekawych premier niż np. w listopadzie? Pewnie to kwestia mojego gustu, ale jakoś tak trudno było mi wybrać książki, na które czekam w tym miesiącu. Wybrałam jednak kilka, na które trochę czekam i jedną, na którą BARDZO czekam :-)
Zaczynajmy:

1. 12.:



Bertrand Meyer-Stabley - 'Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody'

Opis i zdjęcie okładki z www.datapremiery.pl:


"Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody" to niezwykła historia dwunastu obdarzonych pasją projektantów, którzy kierując się odwagą i wybitnym talentem, rewolucjonizowali modę swoich czasów, przeciwstawiali się schematom i kształtowali gust milionów kobiet na całym świecie. Książka jest opowieścią o fascynującym życiu w świecie elegancji i luksusu, ale też o zmaganiach z przeciwnościami losu, zakusami konkurencji i wyzwaniami czasów, w których przyszło im tworzyć.
Najwięksi kreatorzy mody. Każdy z nich to geniusz i wizjoner, a wszyscy zapisali się złotymi zgłoskami w annałach mody:

Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Charles Frederick Worth, Paul Poiret, Jean Patou, Cristóbal Balenciaga, Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, John Galliano.

To książka, na którą czekam trochę. Ciekawa jestem tej pozycji, ale nie desperacko :-) 

2. 12.:


Eleanor Catton: 'Próba'
 
Opis i zdjęcie okładki z www.datapremiery.pl:

Miasto elektryzuje obyczajowy skandal. Nauczyciel liceum muzycznego dopuścił się kontaktów seksualnych z nieletnią uczennicą. W sąsiadującej z liceum szkole teatralnej uczniowie decydują się przygotować na zaliczenie sztukę inspirowaną tą historią. Określenie granic miedzy sztuką, dramatem scenicznym a życiową tragedią okazuje się niezwykle trudne. Dla młodego studenta szkoły aktorskiej staje się jeszcze trudniejsze, odkąd dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego również nieletniej dziewczyny.
Nauczycielka saksofonu z liceum obserwuje swoją klasę, a szczególnie przyjaciółki ofiary, które z jednej strony są oburzone i wstrząśnięte, a z drugiej z ciekawością, a może nawet zazdrością, śledzą bieg wydarzeń i każdy szczegół skandalu. . .
Ambitna i prowokująca "Próba" to znakomity debiut autorki bestselleru "Wszystko, co lśni".

Hmmmm, zaciekawił mnie opis tej powieści. chyba jeszcze nic takiego nigdy nie czytałam, jakkolwiek czekam trochę :-) 

7. 12.:



Joanna Siedlecka - 'Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki'

Opis i zdjęcie okładki z www.datapremiery.pl:

Ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u.

Joanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m. in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.

W swoich ostatnich książkach „Obława. Losy pisarzy represjonowanych” i „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” zajrzała za kulisy życia literackiego w PRL-u, zapuszczając się w rewiry wstydliwie dotychczas omijane.

W „Biografiach odtajnionych” kontynuuje ten wątek. Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

Ostatnio mnie bardzo ciągnie do czasów PRLu. Jest to zarazem próba poznania i zrozumienia tych czasów, których osobiście nigdy nie poznałam. Czekam, ale trochę, no, może trochę bardziej :-)
Tego samego dnia na rynku pojawi się również:


Opracowanie zbiorowe: 'Recepta na biznes'

Opis i zdjęcie okładki z www.datapremiery.pl:

Jakie są składniki udanego biznesu? Czego potrzeba, żeby z garażowej spółki przeistoczyć się w lidera branży błyszczącego na arenie międzynarodowej? I - co najważniejsze - czy jest to możliwe w Polsce? Historia dwóch absolwentów łódzkiej politechniki, którzy podbili rynek ochrony zdrowia, to doskonały tego przykład i opowieść pełna ciekawych studiów przypadków. Komentuje je prof. Piotr Płoszajski z Katedry Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. A rysuje Sebastian Szpakowski.

Nie wszyscy z Was wiedza, ale prowadzę własną działalność gospodarcza, więc wszelkie tego typu publikacje bardzo mnie ciekawią. Lubię się inspirować, lubię się uczyć, lubię dowiadywać się czegoś nowego. Jeśli ta książka trafi w moje ręce, będę bardzo szczęśliwa, Święty Mikołaju :-) Jednak to nie na nią tak bardzo, bardzo, bardzo czekam, tylko na...

16.12.:


Angelika Kuźniak - 'Stryjeńska. Diabli nadali'

Opis i zdjęcie okładki z www.datapremiery.pl:

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

TAK! to właśnie na tę książkę bardzo mocno czekam i doczekać się nie mogę :-) Cenię sobie ogromnie twórczość i poczucie humoru pani Stryjeńskiej, ale nie znałam jej życia - teraz się to zmieni :-)

***
I to wszystko... Mało, prawda? Jednak mam nadzieję, ze żadna z tych pozycji mnie nie zawiedzie i spełni moje oczekiwania :-) A na co Wy czekacie w tym miesiącu? :-)

Pozdrawiam.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Wasze komentarze :-)